portal o kosmetyce naturalnej
home o nas kontakt sitemap
co to znaczy inci?

Co to znaczy "INCI"?

Skład każdego produktu kosmetycznego musi być, wg prawa Uni Europejskiej, zadeklarowany w nazewnictwie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Deklaracja ta musi znajdować się na opakowaniu produktu lub na ulotce dołączonej do kosmetyku, gdy opakowanie jest za male. Nazewnictwo to jest miedzynarodowe. Dopiero w 1997 roku została ustalona przez Unię Europejską dokładna lista sładników, które muszą być one wypisane w kolejności ilościowo malejącej.

Substancje, które stanowią mniej niż 1% pojemności produktu mogą być wypisane na końcu listy nieuporządkowane. Oznaczenia substancji skladają się z chemicznych określeń w jezyku angielskim i łacińskich nazw roślin. Kolory farb są oznczone jedynie numerem, tzw. Color-Index (CI). Jednakże przepisy dotyczące deklarowania na opakowaniu użytego koloru (barwnika) w danym produkcie są dosyć niedokładne. Jeżeli oferta danego kosmetyku składa się z palety róznych kolorów, wówczas na opakowaniu mogą wystąpić oznaczenia wszystkich kolorów użyte w palecie produktu. W ten sposób nie da sie ustalić, jaki kolor zostal użyty w konkretnym produkcie. Jeszcze większe trudności sprawia rozszyfrowanie zawartych w kosmetyku substancji zapachowych. Mogą być one jedynie zadeklarowane jako „perfum” lub "zapach", choć pod tą nazwą mogą ukrywać się setki rozmaitych substancji zapachowych. Od 2005 roku 26 z nich musi być zadeklarowanych na opakowaniu, lecz równiez tylko wtedy, gdy uzgodniona koncentracja substancji w produkcie zostanie przekroczona. W produktach, które pozostają na ciele (np. krem, balsam do ciała), muszą te substancje zostać wyliczone, gdy ich zawartość przekracza 10mg/kg produktu, a w kosmetykach zmywalnych (żel pod prysznic), gdy ich zawartość przekracza 100 mg/kg produktu. Oto lista 26 substancji zapachowych: Dzięki tym informacjom osobom o wrażliwej skórze lub skłonnych do alrgii będzie łatiwej dobrać odpowiedni produkt unikająs tych substancji zapachowych.

Od 1 grudnia 2006 roku Unia Europejska wprowadziła również zakaz stosowania 22 substancji (tzw. aminów aromatycznych) będących jednym ze składników farb do włosów: Są to substancje nie tylko niebezpieczne dla zdrowia (powodują alergie), ale także przy dlugim używaniu stanowiące zagrożenie życia (prawdopodobienstwo zachorowania na raka pęcherza moczowego). Przed zakupem farby do włosów dobrze jest dokładnie zapoznać się z jej składem. Tak samo w zakładach fryzjerskich powinno się upewnić, że nie są tam stosowane niebezpieczne dla zdrowia produkty.
Odszyfrowanie deklaracji składu kosmetyków jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie, ale także wówczas, gdy chcemy używać produktów naturalnych nie tylko z nazwy. Niestety nazewnictwo INCI jest dosyć skomplikowane do rozszyfrowania dla każdego z nas (konsumenta), dlatego portal „Zdrowe kosmetyki” będzie rozwijał systematycznie bazę określeń INCI: w miarę możliwości nazwa zostanie przetłumaczona na język polski, oraz wytłumaczone zostanie dzia anie danej substancji. Zaczniemy od składników najczęściej wystepujacych w kosmetykach popularnych i naturalnych, a w miarę rozszerzania bazy będziemy wprowadzać określenia rzadziej wystpujące. Cała lista INCI składa się z ponad 8 tysiecy haseł.

Z bazą INCI możecie się Państwo zapoznać tutaj   » lista substancji od a do z

Dodatkowo tworzony jest na bieżąco zbiór testów poszczególnych kosmetyków. Testy dokonywane są na podstawie deklaracji umieszczonej na opakowaniu, oraz badań przeprowadzonych na zlecenie niezależnej fundacji z Niemiec "Ökotest" ("Eko test") i przez nich opublikowanych.

Wiecej o „Eko test” i na temat testów czytaj tutaj.

DO GÓRY

sklep z certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi firm:
- ava - polskie kosmetyki
- alva
- lavera
- logona
- martina gebhardt naturkosmetik
- sante
- tautropfen
- weleda
- heliotrop
- annemarie börlind
- sonett
- eco cosmetics
» wejście do sklepu

Katalog Stron Kobiecych

testy nowych produktów

(pazdziernik 2012)
» SZAMPONY PRZECIWŁUPIEŻOWE (26 produków)

(lipiec 2012)
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA (22 produkty)

(maj 2012)
» KOSMETYKI DLA MĘŻCZYZN
(45 produktów)
» testy z roku 2012
» testy z roku 2011
» testy z roku 2010
» testy z roku 2009
» Testy z roku 2008
» testy z roku 2007

copyright © 2007-2012 zdrowe-kosmetyki.pl